چیستی پلتفرم های اینترنت اشیاء

قبل از انجام هر نوع بررسی دقیق روی المان‎های موثر در یک پلتفرم اینترنت اشیاء و یا تعیین معیار برای انتخاب پلتفرم مناسب، باید به این موضوع پرداخت که از اساس پلتفرم اینترنت اشیاء چیست و چه ویژگی‎هایی دارد. به عبارت دیگر باید ابتدا به شناخت مناسبی از پلتفرم دست یافت. بنابراین بر آن شدیم که در این گزارش تعاریف موجود در رابطه با پلتفرم اینترنت اشیاء را جمعبندی کرده و تعریف واحد و جامعی ارائه دهیم. بنابراین هدف این گزارش پاسخگویی به سوال « پلتفرم اینترنت اشیاء چیست » می‎باشد.

تعریف پلتفرم اینترنت اشیاء

با توجه به اینکه پلتفرم در حالت عام از سیستم عامل موجود روی دستگاه‎ها تا سکوهای پردازش و توسعه و مدیریت را در برمی‎گیرد در مبحث اینترنت اشیاء نیز در مقالات مختلف به تعاریف مختلفی اشاره شده است. اما به طور کلی می‎توان گفت بخش‎های زیر در اکوسیستم اینترنت اشیاء به عنوان پلتفرم در نظر گرفته می‎شوند:

  1. سیستم عامل موجود در محیط
  2. گیت‎وی موجود در محیط
  3. PaaS با قابلیت توسعه برنامه کاربردی
  4. عامل مدیریت مرکزی با قابلیت‎های متغیر از تحلیل و نمایش داده گرفته، تا پردازش پیشرفته داده، امنیت، مصورسازی، حسابرسی و …

ویژگیهای پلتفرم اینترنت اشیاء از منظر شرکتها

اطلاق نام پلتفرم به برخی از این بخش‎ها بسیار پر رنگ‎تر از دیگر بخش‎هاست. جدول زیر نشان می‎دهد که چه شرکت‎هایی هر یک از موارد فوق را به عنوان پلتفرم یا بخشی از پلتفرم خود در نظر گرفته‎اند:

همانطور که دیده می‎شود در موارد کمی سیستم عامل موجود در محیط یک پلتفرم اینترنت اشیاء تلقی می‎شود ( هرچند این سیستم عامل برای دستگاه حسگر یک پلتفرم است). عامل مدیریت مرکزی را به عنوان پلتفرم می‎بینند که به طور معمول ابزاری برای توسعه نیز در کنار آن قرار می‎گیرد. در موارد کمتری، تکنولوژی‎های پردازش لبه یا مه در گیت‎وی، در کنار پردازش‎های ابری در مراکز داده نیز قرار گرفته و پلتفرم‎های بسیار قویتری ساخته است.

بنابراین در حالت عام منظور از پلتفرم اینترنت اشیاء المان مدیریت مرکزیست که علاوه بر مدیریت امکان توسعه را برای توسعه دهندگان فراهم کرده و در بعضی موارد به همراه رایانش/پردازش مه پلتفرم مدیریتی اینترنت اشیاء را می‎سازد.

نتیجه برخی از مطالعات حاکی از آن است که اینترنت اشیاء می‎تواند تا حدود شش درصد اقتصاد جهان را در سال ۲۰۲۰ در دست گیرد و لذا بسیاری از مؤسسات به شناسایی و دسته‎بندی این صنایع پرداخته‎اند مانند موسسه تحقیقاتی گارتنر که صنایع و بخش‎های زیر را به ترتیب پربازده‎تر از دیگر صنایع تشخیص داده است:

بخش تولید، سلامت، بیمه، بانکداری، خرده و عمده‎فروشی، خدمات پردازش، حمل‎ و نقل، بخش دولتی، املاک و خدمات کسب و کارانه، خدمات شهری، کشاورزی و دیگر بخش‎ها که پیشبینی می‎گردد تا سال ۲۰۲۰ تا حدود ۱.۸ تریلیون دلار ارزش اقتصادی ایجاد نمایند. لذا توسعه راهکارهایی برای بهره از این فناوری الزام‎آور است. در ادامه بازده اقتصادی ناشی از اینترنت اشیاء بررسی گردیده است.

برای المان مدیریت مرکزی، مجموعه ویژگی‎ها، قابلیت‎ها و کامپوننت‎های مختلفی نیز در نظر گرفته می‎شود که هر یک از محصولات موجود در بازار بخشی از این کامپوننت‎ها را در خود جمع کرده و یک پلتفرم را ساخته‎اند

بعضی از پلتفرم‎ها در بخش Hub/Gateway قدرتمند هستند (مانند پلتفرم Device Hub ) و یا بر لایه ارتباطی (بخش Connection ) متمرکز شده‎اند (مانند پلتفرم AirVantage ، و پلتفرم OpenIoT). برخی از پلتفرم‎ها روی زیرساخت‎های ابری قرار گرفته اند (مانند AWS و Cisco ) و تعدادی از پلتفرمها در بخش Device management فعالیت کرده‎اند. Data/Event processing از دیگر بخش‎هایی است که در پلتفرم‎ها بر آن‎ها تمرکز شده است (مانند پلتفرم Nimbits) و بعضی از پلتفرم‎ها تاکید نموده‎اند که برای داده عظیم یا پردازش‎ها بلادرنگ مناسبند (مانند پلتفرم SiteWhere ). تعدادی از پلتفرم‎ها نیز در بخش مصورسازی داده، Billing یا ارائه داشبورد مناسب قدرتمند هستند. از دیگر بخش‎هایی که محل تمرکز پلتفرم‎ها بوده‎اند می‎توان به PaaS ( مانند پلتفرم WSO2 ) و Integration (مانند پلتفرم MulseSoft) اشاره کرد. جدول زیر نشان می‎دهد که برخی از پلتفرم‎های تجاری برتر موجود در دنیا چه کامپوننت‎هایی (کامپوننت سطح بالا) را به عنوان کامپوننت‎ها و فیچرهایی را به عنوان فیچر اصلی پلتفرم خود معرفی کرده اند:

 

با توجه به ویژگی‎های پلتفرم‎های مختلف اینترنت اشیاء، میتوان گفت پلتفرم اینترنت اشیاء در حالت عام پلتفرمی است که ( به طور معمول از طریق ابر و مه) محاسبات، نظارت و مدیریت مرتبط به داده‎های موجود در محیط را در نقطه‎ای مرکزی انجام داده، محلی برای ذخیره سازی داده‎ها ارائه کرده، و امکان تحلیل و آنالیز داده و همچنین مصورسازی داده را فراهم می‎نماید. پلتفرم‎ها، ابزاری به منظور کنترل و مدیریت محیط و حسگرها در اختیار کاربر نهایی قرار می‎دهند و همچنین دسترسی به داده‎ها را کنترل کرده و امکان پرداخت و حسابرسی برای کاربران را فراهم می‎نمایند. از طرف دیگر پلتفرم‎ها میتواند قابلیت ساخت، توسعه، و استقرار برنامه‎های کاربردی خاص IoT را نیز فراهم کنند.

کمی اکسیژن

شتاب‌دهنده اکسیژن به عنوان یک عامل ارتباط ساز بین دانشگاه و بازار با تمرکز بر حمایت از تیم‌های استارت آپی سومین بازوی چرخه نوآوری در دانشگاه علم و صنعت ایران است؛ که در باشگاه نوآوری نیترو مستقر شده است. وجه تمایز اکسیژن با دیگر شتاب‌دهنده‌ها آن است که ورودی آن از کیفیت بالاتری برخوردار است و تمرکز بر دانشگاه علم و صنعت جریان مداومی از نیروی انسانی را به آن گسیل می‌دارد. مجموعه زیرساخت‌های فنی دانشگاه علم و صنعت نیز می‌تواند نیازمندی‌های استارتاپ‌ها را از جنبه‌های فنی برطرف نماید.

مشخصات تماس

تلفن تماس

۰۲۱-۷۳۲۲۷۸۹۱

ایمیل

info@oxygenic.ir

آدرس

تهران، نارمک، دانشگاه علم و صنعت ایران، باشگاه نوآوری نیترو، واحد ۱۰