اینترنت اشیاء چیست؟

حتما متوجه شده اید که گاهی بعضی مفاهیم آنقدر شنیده می شوند که معنی واقعی آنها در میان هم همه ها و شلوغی ها فراموش می شود.  به طور مثال، مفهومی به نام آی‎او‎تی یا همون اینترنت اشیاء اخیرا روی زبان ها افتاده است. گاهی اوقات می‎گویند اینترنت همه چیز؛ یا حتی تعداد زیادی از چیزهای متصل! خانه متصل، ماشین متصل، خود متصل و اخیرا سگ متصل( اگر همین الان سگ متصل را در اینترنت جست و جو کنید، چیزهای جالبی پیدا خواهید کرد!)؛ انقلاب صنعتی چهارم، کارخانه هوشمند، اینترنت اشیاء صنعتی!

واقعا اینترنت اشیاء چیست؟ آیا هر کدوم از این عبارات، مفاهیمی منفک از هم هستند؟ کدامیک به زندگی روزانه ما ربط دارد؟

اینترنت اشیاء، به طور ساده، به هرچیزی می‎گویند که به یک شبکه(مانند اینترنت و …) متصل شود یا بر بستر اینترنت به دیگر دستگاه‎ها و یا تجهیزات وصل شده باشد و بصورت هوشمند و بدون دخالت انسان کار ‎کند. تمام عبارات و اسامی دیگر که پیشتر به آن‎ها اشاره شد، تنها اتفاقاتی را توصیف می‎کنند که به وسیله اینترنت اشیاء تحقق پذیرند.  البته این بخش ساده اینترنت اشیاء است. این اتصال اشیاء (که با مجموعه‎ای از قطعات مدرن و پروتکل‎های بی سیم امکان پذیر شده است) به سادگی طراحان را قادر می‎سازد تا تجهیزات و ماشین‎آلات “هوشمند” تولید کنند و به عملکرد آن‎ها نظارت منظم و پیوسته‎ای داشته باشند.

آن چه بیشتر در رابطه با اینترنت اشیا می شنویم مربوط به مصرف کننده است. طراحی چنین مجموعه‎ای نیاز به یک فناور دارد که این آنها را بسازد و زندگی را برای ما راحت‎تر و ساده‎تر بکند. این نقطه محلی است که مهندسان الکترونیک وارد کار می شوند با تخصص‎هایی که آسمان آبی آرزوهای ما را به واقعیت پیوند می زنند! البته در حد پیدا کردن گنج معجزه نمی‎کنند، اما در طراحی بسیاری از مواردی که به زندگی کمک شایانی خواهد کرد، کمک فراوانی خواهند داد.

فرض کنید می‎خواهید بدانید که محیط خانه به اندازه کافی گرم هست و یا چایی صبحانه آماده شده است یا نه. یا از این بهتر، موقعیت وسایل خود، مانند کلید ماشین یا حتی کفش بچه ها و یا عینک خود را بدانید و موقع خروج از خانه برای پیدا کردن آن ها همه خانه را به هم نریزید. یا مثلا دوست دارید وقتی که به دم درب منزل می‎رسید، با قرار گرفتن مقابل درب اتوماتیک باز شود.

چه چیزی تغییر کرده است و این امور چگونه امکان پذیر است؟ همین الان نمونه‎های بسیار زیادی از دستگاه‎هایی که به هم متصل هستند در بازی‎ها، سرگرمی‎ها، ورزش و درمان وجود دارد. بنابراین فناوری به سرعت در حال رشد و رسیدن به نقاط مطلوب و مورد نظر ما هست. حسگرها به قدری الان پیشرفت کرده‎اند که امر شناسایی و ارسال داده را با هزینه  بسیار پایینی محقق می‎کنند. اضافه کردن این موضوع به مجموعه‎ای از اتصالات بی‎سیم که توان انتشار داده را داشته باشند دنیای جدیدی از اتفاقات را رقم می‎زند، دنیایی متصل به هم که به علت توانایی‎های آن همه چیز می‎تواند بسیار هوشمند تر باشد و امکانات آن‎ فراتر از تصور ما نا محدود می‎شوند.

کمی اکسیژن

شتاب‌دهنده اکسیژن به عنوان یک عامل ارتباط ساز بین دانشگاه و بازار با تمرکز بر حمایت از تیم‌های استارت آپی سومین بازوی چرخه نوآوری در دانشگاه علم و صنعت ایران است؛ که در باشگاه نوآوری نیترو مستقر شده است. وجه تمایز اکسیژن با دیگر شتاب‌دهنده‌ها آن است که ورودی آن از کیفیت بالاتری برخوردار است و تمرکز بر دانشگاه علم و صنعت جریان مداومی از نیروی انسانی را به آن گسیل می‌دارد. مجموعه زیرساخت‌های فنی دانشگاه علم و صنعت نیز می‌تواند نیازمندی‌های استارتاپ‌ها را از جنبه‌های فنی برطرف نماید.

مشخصات تماس

تلفن تماس

۰۲۱-۷۳۲۲۷۸۹۱

ایمیل

info@oxygenic.ir

آدرس

تهران، نارمک، دانشگاه علم و صنعت ایران، باشگاه نوآوری نیترو، واحد ۱۰